Ghana Entertainment NewsNews

Celebrating Excellence: Happy Man Bitters – Upper East Music Awards 2023 Unveils Complete List of Winners

The 5th edition of the Happy Man Bitters – Upper East Music Awards reached its zenith with an enchanting awards ceremony held at the prestigious Gnat Hall in Bolgatanga on January 5, 2024. The night was a celebration of musical talent and a recognition of outstanding contributions to the Upper East music scene. Without further ado, let’s delve into the complete list of winners who emerged victorious at this grand event.

BEST RAP PERFORMANCE:

  • City Rapper – One Africa
  • BILLY THE RAPPER – Sirens
  • Kiri Supremo – Ligiri
  • Nambawan – Ghost Flow
  • Showboy – Micheal Jackson Flow
  • Gingsen – Show Your Flex – WINNER

BEST COLLABORATION:

  • Teebran – Roof on Fire ft Bani
  • KUNDIVI MAHAMA – Yinemi
  • Fasetwo – A Di Kaani
  • Billy the Rapper ft Gingseng – Outlawz – WINNER
  • FRESHFAYA – KELKAMGAAD – Ft ROLex B
  • ROLex B – Potato Ft Fresh Faya
  • Jahbone Mp ft B Wayne – Money Good
  • Try Cee ft Nambawan and Fasetwo – Stay
  • High Spirit ft Wiz Child – Go Gaga
  • Elitan ft Kilimore and Area Scatter – Number One

BEST DJ:

  • DJ Kokobioko – WINNER
  • DJ BlackCedi
  • DJ Tess
  • DJ Skalo
  • DJ Anadwo
  • DJ Chapters

SOUND PRODUCER OF THE YEAR:

  • Masta Khen
  • Fasetwo – WINNER
  • Kimibeatz
  • Nbuuribia

MALE VOCALIST:

  • Fasetwo – A N3 Sono – WINNER
  • Kundivi Mahama – Tafaama
  • PANDY – Lovestory
  • High Limit – Flashlight
  • Starbwoy Sarauta – Swive & Boff

RECORD OF THE YEAR:

  • Kutana – Birara Nyim
  • Capochino Novella – Npusiya
  • KUNDIVI Mahama – Tafaama – WINNER
  • Nambawan – Ma La Hu
  • PANDY – Yine Panga
  • Carlblingx – Do You
  • Flamebwoy – Buyer Peter

TRADITIONAL ARTISTE:

  • Aguy One – Paglesungo Yanebabugro
  • Ayuune Sulley – Wohnaya Kaama Yooma – WINNER
  • Prof Atamina – Pognaba
  • Aguaa – Doosi Ge Bisi Abuure Ge Lebna

DIGITAL ARTISTE:

  • Nambawan
  • Pandy
  • Ragga Star
  • Gingsen – WINNER
  • ROLex B
  • High Limit

12. AFROBEATS/AFROPOP SONG OF THE YEAR:

  • ACE BAGZ – ENERGY
  • EXWAI – TOENDO
  • Highlimit – Lola
  • High Spirit ft Wiz Child – Go Gaga
  • NAMBAWAN – MA LA HU – WINNER
  • PANDY – Friday
  • ROLex B – B-POTATO
  • Teebran – Sugar Mummy
  • TRY CEE – STAY
  • WAYZOOR – HOLIDAY

13. REGGAE/DANCEHALL SONG:

  • ACIDICRANKING – SUMMERTIME
  • Clatty – Sharper than Knife
  • Fayaman Kasena – Jah Bless
  • FLAMEBWOY – Buyer Peter
  • Kittybwoy – Ghetto ARISE
  • RAS TRUSTY – WAGWAN – WINNER
  • Ragga Star – Dealer

14. HMB – MOST POPULAR:

  • FLAMEBWOY – BUYER PETER
  • FRESHFAYA – KELKAMGAAD
  • KUNDIVI MAHAMA – TAFAAMA
  • Nambawan – Ma La Hu – WINNER

15. BEST VIDEO:

  • BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
  • FRESHFAYA – HUSTLE HARD
  • Gingen – Skeng – WINNER
  • Nambawan – Ma La Hu
  • Rolex B – Potato

16. GOSPEL SONG:

  • KUNDIVI MAHAMA – SHEIWUNA
  • PANDY – YINE PANGA
  • SAMUEL AGONGO – NSOH NAAYINE N BAA – WINNER

17. BLOGGER OF THE YEAR:

  • Gh Blinks – WINNER
  • Ambitious GH
  • Asaare Wisdom
  • Ebenezer Akandurugo
  • Lyrical Tongobia
  • Nash Bliss GH

18. ALBUM OF THE YEAR:

  • Ayuune Sulley – Wohnaya Kaama Yooma
  • Exsyd Family – Tongo to the Dunnia – WINNER
  • Highlimit – Glory
  • Kittybwoy – Ghetto Rise
  • Proof Atamina – Pognaba
  • Samuel Agongo – Tu Daana Bola Pooren
  • Teebran – Zina

19. HIP HOP SONG OF THE YEAR:

  • BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
  • Carlblingx – Do You
  • City Rapper – One Africa – WINNER
  • Dee Limit – Physical
  • Gingsen – Upsetter

20. INDUSTRY PERSON:

  • Ayaaba Abdul Aziz (DJ SMART)
  • Abanga Younglife
  • DJ ALUTHER
  • Jah Bless – WINNER
  • Prince Bossman

21. UE MUSIC INFLUENCER:

  • Capochino Novella
  • NAVRONGO DANCE ACADEMY
  • PRINCESS ADUURE – WINNER
  • SHEEBLESS58
  • STARLOUGEE

23. SONGWRITER OF YEAR:

  • CARLBLINGX – Do You
  • Fasetwo – A N3 Sono
  • Flamebwoy – Buyer Peter
  • KUNDIVI MAHAMA – SHEIWUNA
  • Nambawan – Ma La Hu – WINNER
  • PANDY – Friday

24. HIP HOP ARTISTE OF THE YEAR:

  • BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
  • Carlblingx – Do You
  • City Rapper – One Africa
  • Dee Limit – Physical
  • Gingsen – Upsetter – WINNER

26. TRADITIONAL SONG:

  • Aguaa – Doosi Ge Bisi Abuure Ge Lebna
  • Aguy One – Paglesungo Yanebabugro
  • Ayuune Sulley
  • Prof Atamina – Pognaba – WINNER

28. TRADITIONAL STRING ARTISTE:

  • Aguaa
  • Aguy One – WINNER
  • Ayuune Sulley
  • Prof Atamina

29. NORTHERN ACT OF THE YEAR:

  • David Aj
  • Eddylee
  • Fadlan – WINNER
  • Lazzybwoy
  • Ras Badingo
  • Ras Tee

30. REGGAE/DANCEHALL ARTISTE:

  • Clatty – Sharper Dan Knife
  • FLAMEBWOY – Buyer Peter – WINNER
  • RAS TRUSTY – WAGWAN
  • Ragga Star – Dealer

ARTISTE OF THE YEAR:

  • PANDY
  • KUNDIVI MAHAMA
  • Fasetwo – WINNER
  • Gingsen
  • Nambawan
  • Ayuune Sulley
  • Fresh Faya

BEST NEW ACT:

  • Kutana – Bibara Nyim
  • Mipaato – Tonight
  • Basma – Z3welege
  • D Blinx – Superstar
  • WAYZoOr – Holiday
  • BILLY THE RAPPER – Sirens
  • XSPAPIN – Blow
  • Clatty – Sharper than Knife
  • FLAMEBWOY – Buyer Peter – WINNER
  • High Limit – Flashlight

Gh Blinks

Gh Blinks is a young industrious, motivated, passionate, highly productive, and creative blogger and writer with strong communication and problem-solving skills. He has a couple of awards and honors to his credit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button